Hoppa till sidans innehåll

LVC-kval i Funäs 20-21/1

2018-01-03 21:17
Här finns information om tidplan, gruppindelning, inbjudan och program för LVC-kvalet i Funäs.
  • Uppdaterad: 2018-01-20 19:11

Tider och info inför söndag

  • Liftarna, släpet vid SkiLodge och sittliften öppnar 08.00.
  • GS-starten är efter första branten i Smebacken.
  • Klättring är EJ tillåten under tävlingen.

Besiktning åk 1

  • Damerna samlas på start 08.10 för besiktning med Jamie
  • Herrarna samlas på start 08.25 för besiktning med Mattias.
  • Besiktningen stänger 09.00.
  • Nummerlapparna får ni på start inför besiktning.

Start GS åk 1

  • Damer 09.30
  • Herrar 10.30

Besiktning åk 2

  • 11.55-12.25, damer och herrar samtidigt.

Start GS åk 2

  • Damer 13.00
  • Herrar 14.00
  • Omvänd startordning i åk 2.

Lagledare

  • Killar: Malin Hillström, 076-771 75 07
  • Tjejer: Johan Stenstrand, 076-762 60 70

Startlista: http://www.funasdalensslk.se/globalassets/funasdalens-slk---skidor2/20172018/stockholm/startlista-gs-for-hemsidan.pdf

Tidplan lördag

Liftarna öppnar 08.00 (släpet vid SkiLodge och sittliften ).

Samling 08.10 vid stolpe 9 där Mattiasoch Jamie tar varsin grupp för besiktning (se nedan). Besiktning från stolpe 9 (pga underlaget) även om start kommer att vara från toppen. Mattias delar ut nummerlappar vid samlingen.

Första start SG1

  • Damer 09.30
  • Herrar 10.45

Ingen ombesiktning inför SG2.

Första start SG2

  • Damer 13.00
  • Herrar 14.15

Grupper för besiktning

Mattias grupp:

  • MÖLLER Agnes
  • FORSBERG Karin
  • ROOS Tove
  • EBBA Ek
  • POSSUNG LARM Elsa
  • JINNESTRAND Jacob
  • MÖLLER Måns
  • CARLSTRÖM Sebh
  • HAMRÉN Rufus
  • STÅHL Albin
  • FAST Fabian
  • HILLSTRÖM Melvin
  • RADHE Noah

Jamies grupp:

  • HOLMQUIST Vera
  • STENSTRAND Maja
  • KNAGENHIELM-KARLSSON Hannah
  • ANNERBERG Amanda
  • ROOS Philippa
  • SVEDENHEIM Markus
  • HAGMAN John
  • JOHANSEN Kasper
  • CEDER Sigvard
  • ÖHMAN Lowe
  • GUSTAFSON Carl
  • WAHLUND Wilmer
  • BERGVALL Adrian
  • HUSS Noel

Lagledare tjejer: Christine Karlsson 070-335 69 97

Lagledare killar: Thomas Carlström 070-590 91 14

Nummerlappar till SG2 delas ut av lagledarna när åkarna gåtti mål efter SG1.

Inbjudan till det klubbgemensamma fartlägret 18-19/1 inför LVC-kvalet i Funäsdalen: http://ta.skidor.com/EventFiles/d6831947-2930-4795-a9ad-4d0550e24635.pdf

Inbjudan till LVC-kvalet i Funäsdalen 20-21/1: http://ta.skidor.com/EventFiles/bd194d1b-347a-4e7c-9705-4792d6fc5370.pdf

Information om SSLKs pre-camp 16-17/1 publiceras här senare.  

Skribent: Marlene Roos
Epost: This is a mailto link

U10:1 på Facebook   U10:1 på Instagram

Postadress:
Sollentuna SLK - Skidor
Box 721
19127 Sollentuna

Besöksadress:
Väsjöbacken
19248 Sollentuna

Kontakt:
Tel: 08-929161
E-post: This is a mailto link

Se all info

Huvudsponsorer

Cramo

Samsyn Väsjön

 

Samarbetspartner Guld

Rossignol

 

Samarbetspartner Silver

Adtraction

Alpingaraget

 

Samarbetspartner Brons

Avanti Alpin

Sollentuna Bildemontering

Susanne Persson Fastighetsförmedling AB

Mountain lodge & resort - www.klovsjopanorama.se