Hela 15 st av våra duktiga C-åkare tog sig till den stora LVC finalen i Järvsö. Ett underbart skidväder samt ett perfekt arrangemang gjorde denna helg till en upplevelse för alla.
Tanken med att dela in Stockholm i olika lag och på så sätt blanda barnen ifrån olika klubbar är en mycket lyckad form. Barnen hejade ibland mera på det nya laget än på tidigare klubbkamrater och den stora (minst 300 personer) avslutningsmiddagen var en skön uppvisning i att idrott kan skapa kontakt, både för barn och vuxna.
Resultaten då? Adam Törnqvist, vårt säkra kort under hela säsongen motsvarade förväntningarna med en 2:a plats i GS och en 4:e plats i SL. Bästa C-tjej (trots skador) blev Sofia Eriksson med en 12:e plats i GS och en 7:e plats i SL. Våra C1 barn Sanne Björö som blev 10:a i GS och trots pappas specialträning åkte ut i SL (men innan dess tror jag hon var snabbast av alla) samt Albert Bäckman som körde ut i GS men kom på en härlig 11:a plats i SL. Står dom på benen nästa år så blir det ändå roligare. Alla andra var otroligt duktiga och många åkte över sin förmåga trots långa, svåra banor och stora förväntningar.
En toppenhelg för både barn och medföljande föräldrar.
2005-04-07