Sista möjligheten att anmäla sig till RSA-lägret i Juvass
Snart går anmälningstiden ut för RSA-lägret i Juvass. Detta läger vänder sig främst till åkare i Sollentuna, Umeå och kontraktsåkare hos Rossignol. Hittills har ca 40 åkare anmält intresse men än finns lediga platser. Ansvariga tränare är Tom Pietilä och Kalle Andersson. Rossignol Test & Training Camp är ett skidtest- och träningsläger den 15-17 juni i Juvass, Norge. Sista anmälningsdag är 4 juni.
2007-05-31
Två varv på Skutkutet
Av enkäten angående ett eller två varv på Skutkutet för damer 16 år och uppåt framgick, med knapp marginal, att flertalet föredrar att springa lika långt som herrarna. Detta införs därför kommande säsong och en utvärdering görs om ett år.
2007-05-27
Rapport från Tärnaby
Peter Nilsson har sammanfattat sin säsong 06/07.
2007-05-08
Afterskiparty
Det blev en mycket lyckad och trevlig klubbfest i Wennergrens Centers skyrestaurang den 5:e maj. Under festen utdelades förtjänstmärken i silver, för minst fem års engagemang i klubben till: Henrik Arwidson, Ken Hultberg, Jan Larsson, Ingrid Nilsson, Kajsa Ryberg, Anders Sjöberg, Carl-Peter Thorwid och Tina Wester. Ytterligare några kommer att få förtjänstmärken vid lämpligt tillfälle. Tack för ert engagemang!
2007-05-06
Fredrik uttagen till alpina A-laget
Fredrik Nordh har blivit uttagen till alpina A-laget 2007-2008. Detta presenterades i Funäsdalen i samband med 1:a maj tävlandet. Fredrik avslutade årets säsong med att vinna den internationella FIS slalomtävlingen i Hamra.
2007-05-01